Skip to main content

Baştan belirteyim ki, bu bir müzik ve konser eleştirisi yazısı değil. Kaldı ki, ben de bir müzik eleştirmeni değilim. Bu yazı; dünyaca ünlü bir sanatçının, dünya müziğine yön vermiş bir insanın özgürlük, hukuk ve düşünce özgürlüğüne dair görüşlerinin yer aldığı bir yazısıdır.

Dün (04.08.2013) Türkiye’ye konser için gelen Roger Waters, Haziran’da, daha Gezi Direnişi’nin ilk günlerinde bizlere destek vermek için Facebook sayfasından bir mesaj yayınlamıştı:

“Türkiye’deki tüm dostlarıma… Yanınızdayım! Yanınızdayız! Otokrasi ve baskı güçlerine direnmekte çok haklısınız. Kim oldukları önemli değil”

Eğer ben interneti doğru okuyorsam, sizin durumunuzda otokratik, dindar yobazlara karşı savaşıyorsunuz.

Türkiye sizin ülkeniz ve biz sizi destekliyor ve özgürlüğünüzü arzuluyoruz ancak aynı zamanda siz ve mücadeleniz dünyanın geri kalanı için çok önemli.

Ne zaman bir erkek, bir kadın ya da çocuk sokaklara çıksa ve insan hakları için, kendi kaderini tayin etmek için, demokrasi için, Mistress Liberty (Özgürlük Anıtı’na özgürlük metresi göndermesi yapılmış) için ayaklansa dünyanın geri kalanı onlara borçlanır.

Panzerden fışkıran suyun karşısında, göz yaşartıcı gaz bulutlarının içinde fiziksel olarak sizinle değiliz ama ruhen sizinleyiz.

Duruşunuzu alkışlıyoruz çünkü kolay olmadığını biliyoruz.

Büyük ülkeniz doğu ile batı arasındaki eşikte duruyor. İstanbul medeniyet tarihinde bir efsane. Bugünkü direnişiniz hepimiz ile karanlık çağlara geri dönüş arasında bir dönüm noktası olabilir.

BUGÜN YAPTIĞINIZ ŞEYDEN DAHA ÖNEMLİ HİÇBİR ŞEY YOK:

Sevgi, gözyaşları ve büyük saygıyla”

Dünyanın en büyük prodüksiyonlarından biri kabul edilen The Wall konseri, İstanbul ayağı dün İTÜ Stadyumu’nda binlerce seyirciyle birlikte gerçekleşti. Binlerce insan; konser başlamadan önce “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganını attı. Ortam bir konserden çok, bir miting alanı gibiydi.

Ve her The Wall konserinde olduğu gibi bu konserde de duvara bazı fotoğraflar yansıtılması bekleniyordu… Yalnız, bu konserdeki fotoğraflardan diğerlerinden çok ama çok farklıydı.
Twitter’da @azuth 22 Haziran’da Roger Waters’a bir tweet atmıştı. Tweet aynen şuydu;

Ve dün konserin başlamasıyla birlikte Sevgili Azuth’ın tweeti gerçek oldu. The Wall’da gezi direnişinde hayatını kaybeden o 5 fidanın fotoğrafları yer alıyordu. Hele ki Ali İsmail Korkmaz… Vefat etmeden önce Twitter ve Facebook hesabında onlarca Pink Floyd’la ilgili paylaşımlarda bulunan Ali İsmail Korkmaz’ın abisinin dünkü mesajı (vicdan sahibi) insanlar için ayrı bir öneme sahipti.

Biz belki göreceğiz, belki göremeyeceğiz, bilinmez… Ancak bildiğimiz bir şey var ki; o duvarlar bir gün yıkılacak.

* Roger Waters’ın mesajının Türkçe çevirisi cizenbayan.com‘dan alınmıştır.