Skip to main content

Sosyal medya yönetimi, firmaların müşterilerine ve hedef kitlelerine ulaşmak için kullandığı araçlardan bir tanesidir. İnternetin gelişmesi ve insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte çok daha popüler bir hale gelen sosyal medya, markaların da tercih ettiği iletişim kanallarından bir tanesidir. Sosyal medya, internet kullanıcılarının %80’ininden fazlasının yoğun bir şekilde kullanıldığı bir mecradır. Hem bilgi alma ve bilgi verme hem de eğlenme amacı ile tercih edilen sosyal medya kanalları tüketicilere ulaşmak için adeta biçilmiş bir kaftandır. Bu doğrultuda tüketicilerin olduğu her mecrada markalarında bulunması ve onlar ile iletişim kurması gerekir. Sosyal medya yönetimi de bu noktada firmalar için kritik bir hal almıştır. Peki, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Sosyal medya yönetim araçları size neler sağlar? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Hedef Kitle Analizi

Sosyal medya yönetimi yaparken ilk aşama hedef kitle analizidir. Hedef kitle analizi, aslında tüm reklam çalışmalarında yapılması gereken bir analizdir. Bu nedenle hedef kitle analizi yapılmadan sosyal medya yönetimine başlanmaması gerekmektedir.

Stratejik Planlama

Hedef kitle analizi doğrultusunda elde ettiğiniz veriler ile stratejik bir planlama gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hangi mecraları kullanacağınız, bu mecralarda hangi post paylaşımlarını yapacağınız, hedef kitleniz ile iletişim kurarken hangi dili kullanacağınız gibi kararları stratejik planlama doğrultusunda belirlemelisiniz. Bu sayede hedef kitleniz ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmeniz mümkündür.

Gönderi Planlama

Yaptığınız stratejik planlamalar doğrultusunda gönderilerinizi planlamalısınız. Sosyal medya yönetiminde en kritik noktalardan bir tanesi paylaşımların belirli bir periyodik düzende olmasıdır. Aksi takdirde hedef kitlenizin zihninde güvenilir bir marka algısı yaratabilmeniz mümkün değildir. Bu noktada belirlediğiniz gün ve saatlere gönderilerinizi planlayarak stratejik bir planlama çerçevesinde sosyal medya yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Takipçilerinize Cevap Verin

Doğru ve profesyonel bir şekilde sosyal medya yönetimi için takipçilerinize cevap vermelisiniz. Yapılan yorumlara ya da atılan mesajlara cevap vermemeniz takipçilerinizin zihninde güvenilir bir marka olmadığınız algısına neden olmaktadır. Bu noktada hedef kitlenize net bir şekilde cevap vermeniz ve sorularını yanıtlamanız markanızın imajı açısından son derece önemlidir.

Sosyal Medya Yönetim Araçları

Günümüzde kullanılan birbirinden farklı sosyal medya araçları bulunmaktadır. Söz konusu sosyal medya yönetim araçları genel olarak aşağıdaki gibidir.

Hootsuite

En fazla kullanılan sosyal medya yönetim araçları arasında Hootsuite yer almaktadır. Bu platformda sosyal medya profillerini ekleyerek eş zamanlı bir şekilde yönetim gerçekleştirilmektedir. Zaman yönetim ve organize olmak açısından değerlendirildiğinde Hootsuite, eşsiz bir programdır. Bu program dahilinde gönderilerin tümünü planlayabilir ve sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Hootsuite’de Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter, LinkedIn ve Youtube hesaplarının yönetimi yapılabilir.

Buffer

Sosyal medya yönetim araçlarından bir diğer Buffer’dır. Konsept olarak Hootsuite ile benzerlik gösteren Buffer çok daha ilgi çekici bir arayüze sahiptir. Post paylaşımı ve analiz olarak 2 farklı panelde hizmet sunan Buffer’da Instagram, Youtube, Twitter, LinkedIn ve Twitter hesapları yönetilmektedir. Kurumsal ve profesyonel bir şekilde sosyal medya yönetimi gerçekleştirilmesi için Buffer’ı tercih edebilirsiniz.

Zoho Social

Sosyal medya yönetiminde kullanılan bir diğer profesyonel araç Zoho Social’dır. Googe my Business hesaplarının da yönetilebildiği Zoho Social, tüm sosyal medya sürecinizi takip etmenizi sağlıyor.

Sendible

Sade ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Sendible, WordPress ve medium’un yanı sıra Google Analiytics ile de entegre olabilmektedir. İleri zamanlı post paylaşımı, rapor oluşturma gibi özelliklere sahip olan Sendible, Canva ile de entegre olabilmektedir. Bu sayede postları direk Canva’dan alarak paylaşabilirsiniz.

Sprout Social

Tüm sosyal medya hesaplarının tek bir panel üzerinden yönetilmesini sağlayan bir diğer program Sprout Social’dır. Kurumsal anlamda gelişmiş bir hizmet sağlayan Sprout Social ile planlama yapabilir ve hesaplarınızı profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz.