Skip to main content

Sivil Toplum Kuruluşları için erişilebilir olmak adına tercih edilebilecek en özel seçeneklerden bir tanesi de web siteleridir. Peki, bir STK için web sitesi tasarlamanın avantajları neler olacaktır? STK’lar için web sitesi tasarımları kolaylıkla erişilebilir olmanın en önemli alternatiflerinden bir tanesidir. Peki, bu tek başına bir çözüm mü? Detaylara daha yakından bir göz atalım!

Mobil Cihaz ve İnternet Kullanımı Arttıkça Web Sitesine İhtiyaç da Artıyor

İnternetin insan yaşamında vazgeçilmez bir parça olmaya başlamasıyla birlikte web sitelerinin de kuruluşlar için değeri ciddi boyutlara ulaşıyor. Tam da bu noktada dikkatleri çekmeyi başaran internet ve web sitelerinin STK’lar için değeri yadsınamaz bir gerçekliktir. Zira dijitalleşen dünyada insanların bir şeylere ulaşma yöntemi olarak webi kullanması STK’lar için de bu durumdan yararlanmayı gerekli kılıyor.

İnternet ve mobil cihazların hayata getirdiği bir zorunluluk olarak da kabul edilebilecek olan web siteleriyle alakalı STK’lar açısından nasıl bir tercihte bulunmak gerektiğine daha yakından bir göz atmanız oldukça değerlidir. Böylelikle bir STK yöneticisi ya da STK yönetim ekibi olarak sizi bekleyen fırsatlar ve zorluklardan maksimum verim alma şansı elde edebileceksiniz. İşte bir STK için erişilebilirliği kolaylaştıracak web sitelerinin taşıması gereken özellikler!

Kullanıcıya Bilgi Vermeye Yönelik Basit Bir Yapıda Olmalı

Erişilebilir bir STK web sitesi her şeyden değerli olsa da teknik anlamda bu sitenin taşıması gereken bazı özellikler vardır. Çünkü kurum web sitesi kullanıcılara bilgi verme amacı taşırken aynı zamanda karmaşık kodlamalarla yavaş yüklenen bir sayfa olmamalıdır. Sade ve kullanışlı bir web sitesinin bu nedenle de çok özel bir seçenek olarak öne çıktığından söz etmek şart.

STK web sitesini erişilebilir ve kullanışlı sağlamak adına WordPress alt yapısını seçmek mantıklı olabilir. Pek çok STK bu tercihte bulunarak hem daha erişilebilir özellikler sergiliyor hem de kullanıcılara harika bir performans sağlıyor.

İletişim Sayfası ve Botuna Yer Verilmeli

Sivil Toplum Kuruluşları açısından daha fazla insana ulaşmak daha fazla yardım anlamına geliyor. Bu bağlamda hem amacın yerine getirilmesini sağlamak hem de daha kullanışlı bir yapı elde etmek adına iletişim sayfası ve botunu kullanmak önemli oluyor. Bir ürün ya da hizmet sunulmuyor olsa da kullanıcıların karşılarında muhatap alacakları kimseler olduğunu anlaması adına iletişim kısımlarının bulunması hayli özel çözümler sağlar.

Google Görünürlüğünü Sağlayacak Çalışmalar Yapılmalı

STK web sitelerinin kullanışlı ve erişilebilir olması sadece alt yapı ve sayfa tasarımıyla mümkün olan bir konu değildir. Bu kapsamda SEO olarak da bilinen çalışmalarla Google görünürlüğünü arttıracak çalışmalara imza atılması değerli olabilir. Onlarca STK arasından öne çıkmak için organik çalışmalar yapmak bu bağlamda oldukça değerli.

Sivil Toplum Kuruluşlarının önemli bir kısmı tarafından tercih edilen SEO çalışmaları sayesinde erişilebilir olmak çok daha mümkün oluyor. Özellikle farklı dijital mecralarda yayınlanan tanıtım çalışmaları neticesinde daha fazla insanın sizi tanıması ve size ulaşması mümkün!

Erişilebilir Bir STK Web Sitesi Dışında Seçenekler Neler Olabilir?

Dijital dünyada hemen her kuruluşun bir web sitesi olması gerekliliği apaçık bir durum olsa da farklı alternatifler üzerinde durmak isteyen STK’lar için mobil uygulamaların da kullanışlı bir alternatif olabileceğini ifade etmek mümkün. Mobil uygulamaların kullanışlılık katsayısı en az web siteleri kadar iyi. Çünkü akıllı cihazlar üzerinden tek tıkla istediği işlemi yapabilen kimseler için mobil uygulamaların vazgeçilmez olduğunu ifade edebiliriz.

STK’lar için erişilebilir olmak eskiye nazaran daha farklı durumların ortaya çıkmasına yol açsa da tek bir gerçek var ki o da dijital araçları kullanmadan erişilebilirliği sağlamak pek mümkün olmuyor. Geçmişte broşür ve el ilanlarıyla milyonlarca insana ulaşmak ya da afişlerle şehrin her yerinde görünür olmak mümkündü. Ancak dijital araçlarla bu etkiyi daha hızlı ve az bütçeyle gerçekleştirmeniz muhtemel!

Siz de dijital araçlarla daha erişilebilir bir sivil toplum kuruluşu olmayı başarabilirsiniz!