Skip to main content

Sosyal medya yönetimi; sosyal medyanın ve internetin insanların hayatında önemli bir yere sahip olması ile birlikte ajansların ya da bu işte profesyonelleşenlerin sunduğu hizmetler arasında yer alır. Günümüzde internet ve teknolojinin devamlı gelişim ve değişim içerisinde olduğu göz önüne alındığında sosyal medya yönetiminin de hem markalar hem de sosyal medya kullanıcıları için oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Tüketicilerin olduğu yerde markaların olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle markaların müşterilerine ulaşabilmeleri için sosyal medyayı profesyonel bir şekilde kullanması gerekir. Peki, profesyonel bir sosyal medya yönetimi nasıl yapılır?

Doğru Sosyal Medya Yönetimi

Doğru sosyal medya yönetiminin markaların müşterilerine ulaşabilmelerini sağladığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu doğrultuda doğru sosyal medya yönetimi için öncelikle üç önemli maddeye dikkat edilmesi gerekir.

  • Sosyal medyayı analiz edin
  • Hedef kitlenizi analiz edin
  • Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal mecralarda yer alın.

Bu hususları daha geniş bir şekilde ele almak gerekirse;

Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya analizini doğru bir şekilde yapmak sosyal medya yönetiminin başarılı ya da başarısız olmasını doğrudan etkiler. Sosyal medya analizini aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  • Farklı bölgelerde hizmet veren ve farklı markaların sahip olduğu tüm sosyal medya profillerini inceleyin.
  • Takipçi, katılım, yayınlama sıklığı, ilgi çekici içerikler, en iyi performans gösteren gönderiler, soru cevap oranı, gönderilere yapılan yorum ve beğeni oranı, takipçi ilgi alanları, takipçinin demografik özellikleri, trafik kaynakları gibi performans ölçütlerini inceleyerek rakip ve sosyal medya analizi gerçekleştirin.
  • Elde ettiğiniz verilerle sosyal medya yönetimi denetim şablonu oluşturun.
  • Verileri analiz ederek kendi sosyal medya hesabınızda kullanabileceklerinizi ayırın ve sosyal medya yönetimi sırasında bu bilgileri kullanın.

Hedef Kitle Analizi

Doğru ve profesyonel bir şekilde sosyal medya yönetimi gerçekleştirmek için hedef kitle analizi oldukça önemlidir. Markaların müşterileri ile doğru bir şekilde ve müşterilerine uygun, müşterilerinin ilgisini çekebilecek içeriklerin paylaşabilmesi için hedef kitle analizinin başarılı bir şekilde yapılması gerekir. Üstelik hedef kitle analizi sayesinde markaların sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısının artacağını ifade edebiliriz.

Sosyal Medya Platformuna Karar Verin

Yaptığınız hedef kitle analizi ve sosyal medya analizi doğrultusunda hedef kitlenizin bulunduğu sosyal mecralarda yer almaya başlamalısınız. Örneğin, bir yönetici danışmanı iseniz hedef kitlenizin büyük bir kısmı LinkedIn’de bulunuyordur. Bu doğrultuda markanızın LinkedIn hesabının olmaması ve LinkedIn’de yer almaması düşünülemez. Aynı markanın Instagram’da eğlenceli içerikler paylaşması da hedef kitlenin ilgisini çok çekmeyeceği gibi markaya karşı bir ön yargının oluşmasına da neden olabilir.

İçerik Yönetim Araçlarını Kullanabilirsiniz

İçerik oluşturma, sosyal medya yönetiminin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra içerik oluşturmanın sosyal medyanın en zorlu kısımlarından olduğunu da ifade edebiliriz. Bu noktada çeşitli içerik yönetim araçlarını kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Hem ücretli hem de ücretsiz bir şekilde hizmet sunan içerik oluşturma araçları ile sosyal medya hesaplarınızı oldukça profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz. İçerik oluşturma araçlarına örnek olarak unplash, pexels, canva, makeagif, biteable, shakr, Google dökümanlar, nuclino ve gramer araçlarını sıralayabilmek mümkündür.

Sosyal Medya Yayın Araçları

Sosyal medya yayın araçları, birden fazla sosyal medya hesabının oldukça kolay bir şekilde yönetilebilmesini sağlar. Bu araçlar sayesinde tek bir tık ile birden fazla mecrada içerik oluşturabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra sosyal medya yayın araçları ile içeriklerin planlanabilmesi imkânı da vardır. Bu da sosyal medya hesaplarının daha hızlı ve aksamadan yönetilebilmesini sağlamaktadır.

Leave a Reply