Skip to main content

Dün 24‘den sonra izlediğim film olan Donnie Darko‘nun bir sahnesinde liseli gençler, Şirinler‘den tartışmaya başladılar. Tartışma konusu; Şirinler’in özel hayatları ve cinsel yaşamları. Benzer tartışmayı bir süre önce de Urban5‘de yapmıştık.

“Sahi nedir bunların durumu” diyenler için kısa bir özel yapayım..
Efem bu ırktaki herkes aseksüel bir cinsel tercih yaşamaktalar. Söylentilere göre o beyaz şortlarının altında “bir şey” bulunmamakta. (Bunun için en doğru kaynak çizerler olsa gerek..)
Sıkı takipçiler bilirler ki, köydeki tek dişi olan Şirine, Gargamel’in yaptığı sihir ile “dişi şirin” olarak dünyaya gelmiştir. Yani herhangi bir birleşmeden değil, tamamiyle bilimsel.

Olayın siyasal boyutuna bakarsak…
Şirinler Köyü’nde herkesin bir görevi vardır. Tembel Şirin’in bile bir görevi vardır; tembellik yapmak.
Şirin Baba, köyün yönetimini elinde tutsa da köy halkıyla birlikte, ortak kararlar almakta ve uygulama esnasında da köy halkının yanında bulunmaktadır. Şirin Baba’nın babası olan Şirin Dede’ninse pek bir görevi yokmuş gibi görünse de yaş itibariyle fikir alışverişi yapmakta uzman Şirindir.
Bu siyasal boyuta bakarak Şirinler Köyü’nün yönetim şeklinin komünizm‘dir. Herkes eşittir, herkes işçidir, herkes emekçidir…
(Politik konunun ayrıntılı bilgini burada bulabilirsiniz.)

Bugünlük Şirinler’i farklı yönleriyle tanıdık. Yakında diğer kahramanlarımızı izlerken fark etmediğimiz taraflarıyla araştırmaya devam edeceğiz :)