fbpx
#teknoloji

Telekomünikasyon Kurumu’ndan Gelen Yanıt

By 12 Eylül 2007 One Comment

Gerek kampanya.org.tr gerekse diğer protesto siteleri için bilindik bir durumdur; X bir konu için (b)ilgili kişiler düz bir metin hazırlarlar ve sitelere/maillerle insanlara bu hazır metinlerin ilgili yetkili kişilerine forward’lanması istenilir.
WordPress.com’un kapatılmasından sonra BlogKazanı‘nda rastladığım hazır bir metni ben de diğer onlarca kişi gibi copy/paste ile Telekomünikasyon Kurumu tüketici şikayet adresi olan [email protected]’ye gönderdim.
Üzerinden bir süre geçti ve biraz önce Gmail Notifier’im beni yeni mailin var diyerek uyardı, bir baktım ki Telekomünikasyon Kurumu üşenmemiş, sıkılmamış şu aşağıda okuyabileceğiniz maili göndermiş;

kimden btm_tuketici_sikayet
kime Arda Çetin
tarih 12.Eyl.2007 12:17
konu YNT: WordPress.com

Sayın Çetin,

Tüketici Şikayetiniz incelenmiştir. Bahse konu WordPress.com isimli sitede sadece alt alan adlarının erişime kapatılması şikayetinizde de ifade edildiği gibi teknolojik olarak mümkünken, pratikte bunu uygulamak mümkün değildir.

4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 9 uncu maddesi, İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkını düzenlemektedir. Bu tür durumlarda mahkemece sitenin erişime kapatılmasına karar vermek yerine içeriğin yayından çıkarılmasına karar vermesi çözüm olacaktır.

Bilgilerinizi rica ederim.