Skip to main content

XING, LinkedIn, Pronected ve diğerleri…
Bir çoğumuz iş dünyasının bu sayılı sosyal ağ sitelerine üyeyizdir. Günlük yaşamda birlikte çalıştığımız kişilerden tutunda, gerçekte hiç tanışmadığınız, internette ismen bildiğiniz kişileri arkadaş olarak ekleriz, mesajlaşırız, bilgi paylaşımı içerisindeyizdir.

M. Serdar Kuzuloğlu‘nun FF‘deki mesajında XING’deki durumun cember.net öncesi durumla ilgili olduğu belirtilse de benzer mesajlar diğer sosyal iş platformları için de geçerli malesef.

Mesela; Pronected profilimde kişisel birkaç bilgi ve üniversite bilgilerim yazıyor olmasına rağmen hiçbirini tanımadığım kişiler beni arkadaş olarak ekleyip, arkadaş talebini kabul etmemin ardından gayrimenkul, inşaat, mermer dekorasyonu(böyle bir sektör mü varmış?) gibi benimle uzaktan yakından ilgisi olmayan konularda tanıtım mesajları gelmekte..
Facebook‘taki durum çok daha feci. Facebook Gold Üyelik, Bilmemkaç yılın iyilik hareketi, Toplanın millet Facebook’ta sanal ordu kuruyoruz gibi eskiden (ve bazılarımız için hala devam eden) mailleri birbirimize forward etme durumları yerini sosyal platformlara bıraktı. Bu sitelerin ve sitelerdeki grupların oluşturulmasındaki amaç elbetteki spam türünde mesajlar göndermek.

Öncesinde bir çok firma tarafından piyasadaki mail adreslerinin toplanıp, bir CD’ye kaydedilip satılması popülerken şimdilerde bu satışı yapılan toplu mail adreslerinin pek bir geçerliliğinin bulunmamasından ötürü bu sefer hedef sosyal platformlar oldu.

 


Sivil Toplum Örgütünüz için Dijital İletişim Danışmanlık Hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

    Ad Soyad *

    E-Posta *

    Telefon

    Teklif Almak İstediğiniz Web Sitesi ve /veya STÖ Adı