Skip to main content

Epeydir yapmadığım bir şey yapıp, biraz teknik konularda yazılar yazmayı planlıyorum. İlk yazı (dizisi) günlük hayatta, çoğunlukla Linux “system monitoring” amacıyla kullandığım komutlar, uygulamalar üzerine.

Htop, komutu sisteminizin anlık olarak işlemci, ram, swap, update, load ve çalışan servislerindeki durumu göstermektedir.

Linux’da default olarak gelen “top” komutuna alternatif olarak kullanılmakta ve kullanıcıya top komutundan hem işlev hem görsellik olarak çok daha sunmaktadır.
Ayrıca seçili işlemi kill etme, sistemde o an çalışan işlemlerde arama yapabilmek gibi sorun halinde anlık müdahele gerektirecek işlemleri aynı ekran üzerinden yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Htop uygulaması Linux dağıtımların ilk kurulumlarıyla beraber gelmemekle birlikte Debian/Ubuntu için “apt-get install htop” Redhat/Centos için “yum install htop” komutlarıyla kurulumlarını gerçekleştirebilirsiniz.

IPTraf, sunucunuzdaki internet ve ethernet trafiğini anlık olarak izleyebileceğiniz bir uygulamadır. IPTraf ile sunucudaki o anlık hat durumunu, sunucunun kaç Mbit internet trafiği harcadığını, bu trafiğin hangi servislerden kaynaklandığı gibi bilgileri anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. 2005 yılından bu yana yeni bir sürümü çıkmamış ve geliştirilmiyor olsa bile bu haliyle de oldukça iş görmektedir.
Daha detaylısı, raporlama ve web tabanlı izlenebilir türü için ntop yazılımını tavsiye ederim.

Birden fazla sunucu ortamında bulunmanız halinde Cacti sistemleri izleme konusunda olmazsa olmazlardandır. Cacti ile SNMP üzerinden bellek, disk, işlemci, ve network yük durumunu grafiksel olarak, MRTG web arayüzüyle görüntüleyebileceğiniz bir uygulamadır.

IPTraf, iftop, trafshow gibi komutların, komut uygulamaların yanı sıra Ntop, tüm bu uygulamaların web arayüzüyle ulaşılabilen türü diyebiliriz. Web tabanlı olmasının raporlama açısından oldukça fazla avantajı bulunmaktadır. Portokol olarak TCP/UDP/ICMP, ARP, IPX, DLC, AppleTalk, Netbios ve TCP/UDP dinlemektedir.

 


Sivil Toplum Örgütünüz için Dijital İletişim Danışmanlık Hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

    Ad Soyad *

    E-Posta *

    Telefon

    Teklif Almak İstediğiniz Web Sitesi ve /veya STÖ Adı