Skip to main content

14-15 Temmuz 2012 tarihlerinde Santral İstanbul’da düzenlenmekte olan One Love Festivali son günlerde birçok tartışmaya konu olmuş, sosyal medyada halkı yanlış bilgilendiren ve festivalin içeriği hakkında gerçek olmayan düşünceler yaratan “Eyüp’te bira festivali olmaz” açıklamaları ve buna bağlı tehditkar söylemler çokça yer bulmuştur.

Söz konusu tehditlerin artmasıyla birlikte festivalin ilk günü olan 14 Temmuz 2012 günü, saat 13.30’dayani kapıların açılmasından hemen önce alkol satışının yapılmayacağı açıklanmıştır. Festival alanında içki satış ruhsatına sahip kuruluşlar olan Otto, Santral Residence ve Tamirane adlı işletmeler içki satışı yapamamıştır.

Bu tarz kültürel ve sanatsal etkinliklerde sponsoru ve organizatörü hangi şirket olursa olsun bugüne dek gerek çevre halkıyla gerekse işletmelerle hiçbir sorun yaşanmamıştır. Etkinlikler süresince çevreyi rahatsız edecek hiçbir taşkınlık yaşanmamış, kavgalar görülmemiştir. Aksine, hem Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunulmuş, hem de festivalin yapıldığı semtlerin ekonomik ve kültürel gelişiminde rol oynamıştır.

Halkın hassasiyetleri gözetilerek verildiği iddia edilen bu karar, bireylerin özgürlüklerinin kısıtlanmasından ve hatta ayrımcılığa yol açmaktan başka bir şey değildir. Ülkemizde demokrasi ve hatta ileri demokrasi kavramlarından söz ettiğimiz bugünlerde kanunlarca yasaklanmayan alkolün çevreye kapalı bir festival alanında tüketilmesinin yalnızca toplum baskısı ve tehdidi nedeniyle yasaklanması kişilerin hassasiyetlerinin birbirinden üstün sayılıp sayılmadığını düşündürmektedir.

Dikkat çekmek istediğimiz nokta, alkol tüketme özgürlüğünden çok öte, seçme haklarımızın elimizden alınmaya çalışılması ve yaşam tarzlarımızı belirli çerçeveler dahilinde şekillendirme zorunluluğunun dayatılmasından duyduğumuz rahatsızlıktır.

Son yıllarda birçok alanda, farklı şekillerde özgürlüklerimiz kısıtlanmaya başlamıştır. Bireysel tepkilerimizin yetersiz kalması karşısında, artık birlikte hareket etme taraftarı olduğumuzu kamuoyuna duyurma kararı almış bulunmaktayız.

Bizler yıllardır medya, eğlence, iletişim, kültür, sanat gibi insan ilişkileri odaklı sektörlerde çalışan isimler olarak, herhangi bir alanda özgürlüğümüzün kısıtlanmasına ve uyum içinde yaşayabilecek halkın kutuplaştırılmasına karşı çıktığımızı bildiriyor; festival katılımcısı olsun olmasın, özgürlüklerinin önemini ve değerini bilen her duyarlı vatandaşı bizimle birlikte şimdilik konserine ve festivaline, sonrasında da tüm özgürlüklerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.
#ozgurlugunesahipcik

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=dmcckGIl_H4[/tube]