Skip to main content

Bir çok basın kaynağına da haberleri düştüğü üzere; Oracle, SUN‘ı satın aldı.
Detayları Slashdot, Reuters gibi kaynaklardan alabilirsiniz. Ben yorumum bundan sonra ne olacağı ve ne olmayacağı üzerine düşüncelerimden ibaret.
Öncelikle piyasada veritabanı denildiğinde iki söz sahibi kaldığını hatırlatalım; Microsoft ve Oracle.
Microsoft, Microsoft SQL Server ile Oracle ise hem Oracle Database11g hem de daha önce SUN’a ait olan MySQL.
Geriye arkasında vakıf ya da benzeri kurumlarla geliştirilen PostgreSQL, Firebird ve IBM DB2.
Veritabanı pastanın büyük dilim sahiplerinden olan Oracle’ın SUN’ı satın almasıyla birlikte Oracle veritabanıyla birlikte çok şahane bir uyum sağlayabilecek olan Solaris işletim sistemi eline geçti. Bu güne kadar müşterilerine ve geliştiricilerine her ortamda “Oracle veritabanını en iyi Redhat Linux’la birlikte çalıştırabilirsiniz” diyen Oracle’ın bu süreçten itibaren gözünü Solaris ve Oracle kardeşliğinde gitmesi mümkündür. Zira Oracle+Solaris performans testlerinin Redhat’tan çok da farklı olduğu söylenemez.

Oracle’ın uzun bir süredir bilişim sektöründe veritabanı dışındaki işlerde de adının geçmesini istediği geçtiğimiz yıllarda piyasada yaptığı/yapmaya çalıştığı alımlardan biliyoruz. Bugün söz konusu alım sonrası Oracle tarafından yapılan bir diğer basın açıklamasında üstü kapalı olsa da SUN projelerinin ve müşterilerinin kısa ve orta vadede kritik herhangi bir değişiklik gerçekleştirilmeyeceği belirtiliyor.Tek hamlede bilişim sektöründeki lider firmalar listesinde tepeye çıkmayı başaran Oracle; kimi haber sitelerindeki yorumlarda belirtilen “Oracle Java projesini kapatır” gibi düşüncelerin aksine Microsoft, IBM gibi devlerle aynı kulvarda koşma peşindedir.

Ayrıca zamanında XFree86 projesinin lisans değişmesiyle X.Org projesinin ortaya çıkışını hatırlatmak isterim.