Skip to main content

Epey bir zamandır Linux sunucu kurulumlarında dağıtım tercihimi Ubuntu‘dan yana kullanıyorum.
Birkaç sefer üst üste “neden Ubuntu” sorularını alınca bu sorunun cevabını bir blog yazısı yaparak yanıtlamaya karar verdim.

Öncelikle Debian tabanlı olduğundan Ubuntu’yu seviyorum.
Masaüstü kullanıcıları için farklı olabilir fakat bir sunucu yönetimi yaparken kullandığınız yazılımların ne çok eski, ne de çok güncel olmasını istersiniz. Mesela kernel‘imin ne en son stable sürüm olan 2.6.29 ne de 2.6.1 olmasını isterim. Aklı selim birkaç güvenlik testlerinden geçmiş, ne çok eski bir sürüm olduğu için artık desteklenmeyen ne de çok yeni olduğu için güvenlik açıklarının veya bug’ların çıkması haberlerini izlemek zorunda olmak istemediğimden orta şeker Türk kahvesi tadında sunucumun yazılımlarını kullanmak isterim.

Kullanacağım işletim sisteminin arkasında yalnızca bir geliştirici ordusunun olduğunu yöneticilere anlatmam bazen zor olabiliyor. Kimileri işletim sisteminin tam olarak ne olduğunu bilmeseler bile arkalarında bir şirket olmasını istiyor. Dolayısıyla Canonical şirketi sponsorluğunda geliştirilen Ubuntu, hem partnerleriyle hem de özgür yazılım geliştiricileriyle kurduğu komünitesi dolayısıyla bu açığı çok güzel bir şekilde kapatabiliyor.

Masaüstü platformlarındaysa “neden Pardus”un cevabı yakında :)

 


Sivil Toplum Örgütünüz için Dijital İletişim Danışmanlık Hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

    Ad Soyad *

    E-Posta *

    Telefon

    Teklif Almak İstediğiniz Web Sitesi ve /veya STÖ Adı