Skip to main content

En son ne zaman arkadaşlarınız veya ailenizle internet gizliliği konusunda konuştunuz?

Ne yazık ki, çoğu insan için bu sorunun cevabı “hiçbir zaman”dır. Genel olarak, küçük bir yüzdelik dışında genel olarak insanların internet gizliliği ve mahremiyetiyle ilgilenmediğini sanıyoruz. Bu durumda da, bu küçük yüzdelik dışında kalan insanlar için bu konuda konuşmanın yanlış olduğunu düşündüğü bir konu haline geliyor.

Halbuki; Ocak 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma ve danışmanlık şirketi olan IDC tarafından yapılan bir araştırma sonucu; tüketicilerin %84’ünün kişisel bilgilerinden endişe duyduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların %70’i bu endişelerinin sadece birkaç yıl öncesine göre daha da arttığını belirtiyor.

Ve sadece endişe duymakla kalmıyorlar. Aynı araştırmaya katılan insanların %20’si internette kendisini takip eden yazılımları engellemek için bir takım yazılımlar ve önlemler alıyor. Bir çoğu arama motoru olarak DuckDuckGo kullandığını ve diğer teknik yöntemleri kullanıyorlar. Kısacası insanlar mahremiyete önem vermez değil, aksine internette bir meta olarak kullanıldıklarının farkına vararak bu duruma karşı önlemler alıyor.

Belki siz de sizi takip etmeyen arama motoru olan DuckDuckGo‘yu, web sitelerindeki çerezlerden sakınmak için tarayıcınızda Privacy Badger eklentisini ve daha bunlara benzer nice uygulama kullanıyorsunuz. Eğer öyleyse; siz de bu uygulamaları arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın!

Meydan okuma: Siz de üç kişiye sizi takip etmeyen arama motoru olan DuckDuckGo‘dan bahsedin.

Bu üç kişiye kedinizin ya da köpeğinizin dahil olmadığını hatırlatayım :)

Bu yazının orijinali DuckDuckGo blogu olan spreadprivacy.com’da yazılan “Privacy Mythbusting #1” yazısıdır. Arda ÇETİN tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. İlk olarak dijitalguvenlik.org sitesinde yayınlanmıştır.

Leave a Reply