fbpx
#teknoloji

e-Posta Kültürü

By 30 Ocak 2007 No Comments

Dünyada MSN adlı iletişim protolünü en çok kullanan 3. ülke olmamıza, Türk Telekom rakamlarına göre milyonu geçen ADSL internet abonesine, hemen her internete bağlanan abonenin bir e-posta hesabı olmasına rağmen ne yazıktır ki, halen e-posta kültürünü kavrayamamış bir durumdayız. (Yazar, bu Uğur Dündar usulü giriş için okurlarından özür diler.)

Bu yazıyı yazma isteğim şuradan başladı; benim e-postalarımı alan/okuyan/görenler belki dikkat etmişlerdir ki, imza kısmında e-posta adresimi yazacaksam, bunu @ işaretiyle yazmam. Genellikle ~ veya benzeri işaretler kullanırım. Bunu sebebi hem e-posta adresimi barındıran sunucunun spam korumasını daha az çalıştırarak, sunucuyu daha az yormak; hem de spam iletilerden olabildiğince kurtulmak.
Zira bilirim ki; internetin bir köşesinde (bu bir GoogleBot da olabilir, liste arşivcileri de..)  o iletimdeki imzayı görüp, spam listesine kaydedilebilir.

Ancak bazı arkadaşlar var ki; bu arkadaşlar sadece bilişim okur-yazarı değil, Windows 2003 Server gibi ulvi alanlarda çalışan arkadaşlar; o imzalarıma koyduğum “~” işaretiyle dalga geçerek, “Arda, mail adresini yanlış yazmışsın” diye düşünmekteler…

Bu konudaki bir diğer toplum yarası da;  e-postaların ısrarla HTML formatında gönderilmesi…
Yavrum, canım benim.. Web sayfası hazırlamıyorsun.. Alt tarafı e-posta iletisi göndereceksin, ne var bu kadar kasıcak?
Ve iletinin tümünü konu başlığına yazanlar var tabii, o şahsiyetlere birşey demiyorum bile.

Toplum yarası demişken; Yıllar geçti, millet olarak hala şu e-posta listesi olayını kavrayamadık gitti. Birileri artık uzayda golf oynar durumda, biz hala şu üye olunan listeden nasıl çıkılacağını bilmiyoruz.

Hadi üye olurken “e-posta trafiği yüksektir” yazısını görmedin, bire devriş bari listeye gönderilen her iletinin altındaki adresi de mi görmezsin?!