Skip to main content

Dünyada ve Türkiye’de sosyal ağların kral tahtında halen Facebook otururken artık yavaş yavaş insanlar Facebook’ta vakit harcamak yerine Twitter’ı ve Twitter’dan insanları takip etmeye başladılar.
Geçen seneye kadar “artık herkes Facebook’ta” niraları atılırken şimdilerde herkes ama herkes Twitter‘da..

Buradaki herkesten kastımı eminim anlamışsınızdır; ülkemizde son 6 aydır başta gazeteciler ve diğer bir takım ünlülerin artık birer Twitter hesapları var ve çoğunlukla da cep telefonları üzerinden sürekli birşeyler twit’liyorlar.
Sözgelimi, TV/radyo programına istek parça alınacaksa Twitter üzerinden alınıyor, parti davetileri için Twitter üzerinden ReTwitt’leniyor, X gazetesinde yayınlanacak köşe yazısı ipuçları bir gün öncesinde Twitter’da paylaşılıyor, başta Doğuş Medya Grubu artık programlarındaki konuklara soruları e-posta yoluyla değil Twitter üzerinden kabul ediyor, hatta Tuna Kiremitçi Twitter kullanımını abartıp sadece Twitter üzerinden kısa bir hikaye yayımlayan belki de dünyadaki ilk yazar oldu.

Takip edenler bilirler; Twitter’daki yerli-yabancı ünlüleri tek bir kategori altına topladığım bir liste de mevcut; http://twitter.com/ardacetin/celebs.

Diğer yandan; geçen aylarda Facebook tarafından satın alınan FriendFeed halen belli bir kesim (pazarlamacılar, geek’ler ve girişimciler) tarafından kullanılmakta. Sokaktaki insana Twitter daha kullanışlı ve basit geldiği aşikar.
Facebook ise gerek binbir çeşit vakit öldüren uygulamaları (Farmville, Mafia Wars vb.) gerekse video ve fotoğraf paylaşımından ve Twitter’ın ülkemizde yeterince yaygın kullanılmamasından sosyal ağların kralı konumunu korumakta ve bu gidişle yeni düzenlemeleriyle de 2010’da da korumaya da devam edecek.

Leave a Reply