Skip to main content

Hepimiz internet başında yaşayan insanlar olduğumuzdan Youtube’un sansürlendiğini falan haber vermeyeceğim. Ya da şu sıralar zittin tane blogda yer alan Youtube.com’u açabilmek için bilgisayarınızda ne gibi taklalar atmanız gerektiğinden…

Bugün Youtube’a girememizin sebebi ne Türk Telekom DNS’lerindeki, ne de Türkiye’nin yurtdışı internet çıkışlarındaki teknik arızadır. Bugün Youtube’a giremiyorsak 5651 yüzünden giremiyoruz.
Yani; “İnterner ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlara mücadele edilmesi hakkında kanun”.
4/5/2007 tarihinde yani bugünkü hükümet tarafından çıkartılmış, cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış olan kanun.

Benzer kanunları uygulamış ülkelere bakarsak; Brazilya, İran, Saudi Arabistan, Suriye, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri.

Ortada “çoğu” internet kullanıcılarına göre bir suç, bir hata olduğu aşikâr.
Eğer suçun olduğu yerde suçlu aranıyorsa bu kişi ne işini yaptı diye Ankara Cumhuriyet Savcılığı’dır, ne de Kürşat Kayral ne de başka birisi. Bu durumda Youtube’a malum videoyu yükleyen zihniyeti bile suçlu görmem, göremem.

İlginçtir.. Yazıyı yazarken bir yandan bir haber sitesine link veririm diye haberturk.com‘daki Youtube’un sansürlenmesi konusundaki insanlarımızın yorumlarını okuyorum ve şaşırıyorum.
Kimileri Türk Telekom’un Youtube’u sadece bizim ülkemizde sansürlendiğinden habersiz. Sanıyorlar ki, Türk Telekom emri verdi ve Youtube tüm dünyada açılmayan bir site artık.
Ya da kimileri 70 milyonluk bir ülkenin Youtube’a girememesini siteye ne kadar büyük bir çöküntü yaşattığından falan bahsediyor.
Ne güzel değil mi? Nejat Uygur tiyatrosu gibi.. Ağlanacak halimize güldüğümüz kara mizah öğreni yaşıyoruz ülkecek…
Kafayı kuma gömeye devam ola…

One Comment

Leave a Reply