Skip to main content

Linux Kullanıcıları Derneği YK Günlüğünden;
Her şey lkd-uye e-posta listesine Cavit Orkun Günay’ın Nisan’ın son haftasonuna girilirken attığı bir e-posta ile başladı. İstanbul Taksim’deki kutlamalara dernek olarak katılıp katılmadığımızı, katılmıyorsak dernek broşürlerinin yılın çiçeği burnunda bilişim sektörü stk’sı, Bilişim ve İletişim Emekçileri Derneği’nin (Bit-der) kortejinde kullanılmasında bir sakınca olup olmadığını soruyordu.

Artık resmi bir tatil olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’yla ilgili ardı ardına gelen “beraber buluşup gidelim” e-postaları kısa zaman içinde broşür dağıtmaktan, Bit-der’in kortejine katılmaya, daha sonra da kendimiz ayrıca katılalıma kadar uzandı. Etkinlik sonunda konuyla ilgili 193 tane e-posta döndü. Hem Bit-der hem LKD üyesi olan dernek üyeleri arada iki grup arasında mekik dokudu.

Ne taşıyalım, ne götürelim fikir alışverişlerinin sonuçlanması; yaptırılacak pankartın boyutları ve üzerine yazılacak slogana karar verilmesi iki gün öncesinin akşamını buldu.

Şenlikte de son dakikada imdadımıza yetişen Kadıköy’deki Dost Reklam’ın telefonunu çaldırdık. Üstelik başta 2m boyunda olması düşünülen pankartın boyunun 1.5m olmasını önererek (çok uzun boylu olmayanlar için taşıma zorluğu olacağından) bizi orada zor duruma düşmekten kurtardı. Aynı gün içinde yoğun bir telefon/e-posta trafiğinin ardından akşam 21:30 civarında Erkin Tek 4×1,5 m boyutlarındaki brandayı teslim aldı.

Saat 10:00′da Mecidiyeköy’de Cevahir Alışveriş Merkezi’nde buluşup, Bit-der’in arkasına takıldık. Meydana yürürken, karşıdan gelen insanlar önümüzdeki neredeyse her pankartı es geçerlerken, bizim penguen logomuza takıldılar hep. Hazır dikkatlerini çekmişken de, elimizden geldiğince çok broşür dağıttık.

Meydanda ise, insan yoğunlugu çok çok daha fazla olduğundan, bizim sloganımız biraz görünmez kaldı. Bize önerilen brandanın uçlarına sopa takarak yükseğe kaldırma taktiğini gelecek sefer için not ettik.

Sonrasında ise bir cafe’de oturup hep beraber sohbet ettik, yorgunluk içeceklerimizi içtik.

Arda Çetin, Arman Aksoy ve Okan Çetin’in objektifinden çıkan 120 fotoğrafla ve 30 saniyelik bir video ile Taksim’deki LKD kortejini izleyebilirsiniz.

Birkaç gün sonra Newsweek Türkiye’den bir editör dernekle bağlantı kurarak, 1 Mayıs kutlamalarına katılmamızla ilgili haber yapmak istediğini belirtti. Arda kendileriyle görüştü ve haber, alanda taşınan “Özgür Bir Dünya İçin Özgür Yazılım” pankartının bir fotoğrafı ile beraber derginin 81. sayısında yayınlandı (Küpür | Internet Sürümü).  Küpürü tarayıp yolladığı için Ömer Barlas’a teşekkür etmeyi de unutmayalım.
Bu sene de çoşkuyla 1 Mayıs’ı böylece kutlamış olduk.
Seneye görüşmek üzere.