"Enter"a basıp içeriğe geçin

Etiket: uzaktan eğitim

2016’da E-Öğrenme Trendleri

Gelecekle ile ilgili oldukça kesin bir şey varsa o da e-öğrenmenin yükselişidir. Her gün yeni bir e-öğrenme seçeneği çıkıyor. Türkiye de bu trendin gerisinde kalmamaya çalışıyor. Son olarak Mynet’in bir hizmeti olan Vidobu bu çabalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Aylık sadece 20 liraya yüzlerce konuda online video eğitimlerine ulaşmanız mümkün. Türkçe olması işin artısı.
Örgün, bire-bir eğitimin yetersiz kaldığı noktalardaki son yenilik; harmanlanmış eğitim. Orjinali adıyla blended learning
Harmanlanmış öğrenme, en sade tanımıyla geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak tanımlanmaktadır.
Eğitim kurumları, üniversiteler dışında şirketlerin insan kaynakları departmanları da “e-öğrenme teknolojilerini kendi bünyelerine nasıl entegre edebiliriz” konusunda türlü toplantılar yapıyorlar, kararlar alıyorlar…

Peki, her gün yeni bir metodoloji ve strateji ortaya çıkarken 2016 yılı için e-öğrenme alanında bizi neler bekliyor?
İşte gelecek yıl için dikkat etmeniz gereken noktalar…

E-Öğrenmenin Zorlukları

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nda çalışmaya başladığım 2008 yılında tanıştım uzaktan eğitim ve e-öğrenme kavramlarıyla.. 2 yıllık araştırma-geliştirme ve içerik üretim sürecinden sonra üniversite olarak 2010 yılından buna yüzlerce uzaktan eğitim öğrencimiz oldu. Üniversitedeki öğrencilerimizle başlayan (ve devam eden) bu süreç, SHNG Tech. ve UzakKampüs üzerinden uzaktan eğitimdeki bilgi ve deneyimlerimi başta şirketlerin sonrasındaysa siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının kurumiçi e-öğrenme teknolojileriyle ilgilenmesiyle kurumsal boyuta da taşındı.

Uzaktan eğitim ve e-öğrenme (bu iki kavram aslında birbirinden farklı anlamlar içerir. Benim burada sözüne ettiğim elektronik öğrenmedir.) modelleri insanlara anlatıldığıda herkesin büyük bir heyecan duyduğu, hemen o gün başlamak istedikleri kavramlar. Düşünün ki, bir şirkette insan kaynakları yöneticisisiniz. Çalışanların gelişimi ve öğrenme süreçleri sizin sorumluluğunuzda. Veya yeni bir personel işe alımı gerçekleştirdiniz ve bu personelin şirketinizdeki süreçlerin nasıl işlediğini anlatmak zorundasınız. Tüm süreçleriniz bir kalite yönetiminde prosedür ve talimatlarıyla yazılı olmuş olsa dahi bu işlem en az 1-2 gününüzü alacaktır. Bunu bir de her yeni personel için yaptığınızı düşünün!